Kategoria artykułu: Wydarzenia
2 miesiące temu

Dożynki śledziowe w porcie w Kątach Rybackich. Wspólne świętowanie - 13 kwietnia

Udostępnij:
Polub ndg24:

Na wspólne świętowanie zapraszają Fundacja Strefa Mocy i firma Budimex SA.

Impreza pt." Dożynki  śledziowe" odbędzie się 13 kwietnia w godz.15.00 - 19.00 w porcie w Kątach Rybackich.

Zalew Wiślany jest najważniejszym akwenem rozrodczym śledzia w wodach polskiego wybrzeża. Największe ławice koncentrują się w jego wschodniej części po wpłynięciu z Cieśniny Pilawskiej. Śledzie pojawiają się masowo w Zalewie na początku wiosny, po ustąpieniu lodu.

Rozród ryb odbywa się od marca do maja, z największą intensywnością w okolicach kwietnia. Ławice pojawiają się, gdy woda ma temperaturę około 6–8°C. Po złożeniu ikry opuszczają Zalew i wracają do Bałtyku. Krótki okres tarła sprawia, że połowy śledzia są bardzo intensywne. Rybacy nazywają je „śledziowymi żniwami”.

 I w nawiązaniu do tej nazwy zorganizowane zostaną dożynki śledziowe czyli uroczyste wydarzenie następujące tradycyjnie po zakończeniu żniw. Będzie to okazja do

poznania tradycji rybackich,

lokalnego rzemiosła,

potraw ze śledzi z wykorzystaniem naturalnych produktów regionalnych oraz zabawy.

  Organizatorzy zapraszają do obejrzenia pokazów kulinarnych i degustacji potraw ze śledzi. Impreza to także okazja do poznania dawnych tradycji poprzez uczestnictwo w pokazach rzemiosła rybaków.

Słodki poczęstunek przygotują  Koła Gospodyń. Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji w strefie animacji i warsztatów. A na koniec zaplanowany jest koncert szant w rockowym wydaniu.

Galeria:

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.