Kategoria artykułu: Wiadomości
6 lat temu

" Noga nodze zawadziła, Marysia się przewróciła" - występ zespołu "Wisła".

Udostępnij:
Polub ndg24:

Jeszcze kilka minut, jeszcze chwila.... czekamy na występ Zespołu Pieśni i Tańca " Wisła". Zespół  działa od 22 lat przy płockim Domu Kultury i Sztuki, od początku szefuje mu założyciel - Piotr Onyszko.

Zespół ze swoim programem artystycznym, opartym na muzyce i tańcach ludowych, prezentował się na wielu festiwalach i przeglądach, odbył tournee po Belgii, USA, Francji, Litwie i na Sycylii.

Występ w Nowym Dworze Gdańskim trwał dwie godziny. Tancerze zaprezentowali się  w tańcach cieszyńskich i huculskich, wysłuchaliśmy pięknego wykonania kolęd i pastorałek m.in. " Gdy śliczna panna".

W kolejnej odsłonie śliczne dziewczyny i przystojni panowie prezentują poloneza i mazura  z układu " Księstwo Warszawskie". Stroje nawiązują do epoki, zachowane są detale strojów. Chłopcy mają na sobie repliki mundurów, jakie nosiła gwardia przyboczna księcia Józefa Poniatowskiego np.przez ramie przewieszone tzw. ładownice do prochu.

Ze sceny płyną kolędy, na sali cichutko, bo "Jesus małusieńki leży wsród stajenki" , ach te trąbki i flety, skrzypce i akoredeon - kapela , która podczas całego występu przygrywa na żywo.

Kolejna zmiana na scenie, szybkie, skoczne tempo, teraz " czas na wilijo" - rozpoczynają się tańce i śpiewy górali żywieckich. A za chwilę  nucimy razem z zespołem Wisła piosenkę ludową spopularyzowaną przez Mazowsze  pt." Cyt, cyt".

Cyt, cyt skrzypią drzwi Jasiu nie otworzę ci
Cyt, cyt ojciec śpi obudzi się będzie zły
Cyt, cyt szczekną psi, będą plotki w całej wsi
Jasiu nie zwlekaj, ojciec idzie uciekaj.

Tancerze po raz kolejny zmieniają stroje regionalne i prezentuja blok " lemkowskie tańci"

Pan Piotr dziękuję za zaproszenie do naszego miasta, opowiada o wieloletniej przyjaźni z Tomaszem Stroynowskim, kierownikiem naszego Chóru Męskiego "Rewelersi". To dzięki tej znajomości i działaniom ŻOK- u mogliśmy  oglądać barwne widowisko.

Na koniec cały zespół na scenie,  młodzi ludzie, mimo wysiłku fizycznego, wciąż uśmiechnięci, śpiewają "Przekażcie sobie znak pokoju".

Zachwycona publiczność wstaje z miejsc, owacje na stojąco.Przepiękny występ oczarował publiczność ferią kolorów i  dostarczył mnóstwa pozytywnych przeżyć.

Długo jeszcze nie milkną rozmowy nt. koncertu, cieszymy się ,że mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu. Mamy nadzieję gościć jeszcze zespół Pieśni i Tańca " Wisła" w Nowym Dworze Gdańskim

Trwa magiczny grudzień i wiele jeszcze będzie się działo.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.