Kategoria artykułu: Wiadomości
4 lata temu

Historia na Żuławach. Brama z 1786 roku i "soboty" kościoła w Kmiecinie

Udostępnij:
Polub ndg24:

Kościół katolicki w Kmiecinie został wzniesiony około XIV wieku i budowano go w kilku etapach. W II połowie XVI wieku świątynię przejęli ewangelicy. W następnym stuleciu drewniana wieża, którą być może zbudowano już w średniowieczu, została wzbogacona o podcień- tzw. soboty.

Po II wojnie światowej budowla pełniła funkcję Muzeum Regionalnego Ziemi Żuławskiej. W II połowie XX wieku przed kościołem ustawiono drewnianą bramę będącą kompilacją dwóch bram przeniesionych ze wsi Jasionno. Od roku 1981 muzeum zostało oddane parafii. W latach 2011-2012 dokonano remontu sobót, wieży oraz dachu.

Kościół pw. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie jest gotycką konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta, orientowaną, jednonawową, o wysokim dwuspadowym dachu, z wieżą od zachodu. Ścianę wschodnią zdobią: blendowo-sterczynowy szczyt oraz inskrypcje odkryte (zatynkowane w latach 50. XX wieku) podczas prac remontowych w 2011 roku. Upamiętniają one poległych mieszkańców Fürstenau podczas I wojny światowej. Do ściany północnej przylega zakrystia o kryształowym sklepieniu, a do ściany zachodniej- drewniana wieża, którą otaczają unikatowe na Pomorzu podcienie (soboty).

Nazwa „ soboty” jest związana z dawnymi praktykami religijnymi, kiedy to wierni na nabożeństwo niedzielne przybywali ze znacznych odległości dzień wcześniej (w soboty) i oczekiwali do rana, gromadząc się wokół kościołów. Soboty dawały im schronienie przed deszczem i wiatrem.

Wieża nad sobotami składa się z czworobocznej, dolnej części oraz ośmiobocznej altany, na której umieszczony jest gontowy hełm, zwieńczony kulą i chorągiewką z datą 1679. Mury budowli wzmocnione są przyporami.

Przed kościołem stoi drewniana brama z inskrypcjami na belkach. Po jednej stronie można odczytać rok 1786, natomiast z drugiej strony- 1806. Prawdopodobnie obecna brama została skompilowana z dwóch innych bram. Jedna z nich pochodzi ze wsi Jasionno, była wejściem i wjazdem na posesję bogatego gospodarstwa.

Źródło: info - żulawy.infopl.info
Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.