Kategoria artykułu: Wiadomości
2 miesiące temu

Historia na Żuławach. Dom adwokata w Tiegenhof przy Vorhofstraße

Udostępnij:
Polub ndg24:

Autorką zdjęć jest wywodząca się z przedwojennego  Tiegenhofu, dzisiejszego Nowego Dworu Gdańskiego, Ingeborga Markfeld. Urodziła się ona w 1906 roku, w rodzinie zaliczanej do ówczesnej elity miasta. Jej ojciec – Leo -  od 1896 roku stawiał pierwsze kroki jako prawnik w miejscowym sądzie. Okazał się na tyle dobrym fachowcem,  że kilka lat później otworzył świetnie prosperującą praktykę adwokacką oraz biuro notarialne.

Rodzina mieszkała w domu przy dawnej ulicy Vorhofstraße 49,  obecnej Władysława Sikorskiego 26. Budynek szczęśliwie przetrwał zawieruchę II wojny światowej.  Po jej zakończeniu służył m.in. jako siedziba związku Harcerstwa Polskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ludowego Klubu Sportowego” Żuławy” oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie wykorzystywany jest jako wielorodzinny budynek mieszkalny.

 Patrząc na stare fotografie  z archiwum rodziny Markfeldtów,  możemy zobaczyć, w jaki sposób budynek i jego otoczenie uległ przeobrażeniom. Sam dom został mocno nadszarpnięty  przez czas, zniknęła ozdobna brama prowadząca na posesję. Nie istnieje już wspaniały ogród, w którym mieszkańcy domu spędzali wolny czas. Na jego miejscu stoi obecnie dom, w którym mieści się zakład fotograficzny.

 Zdjęcia z domu Markfedtów to  niezwykła podróż w  świat codziennego życia przedwojennych mieszkańców stolicy Żuław Wiślanych. Widzimy na nich zastawę stołową, piękne kaflowe piece z kompozycją żuławskiego krajobrazu, meble w stylu biedermeierowskim, gabinet właściciela, biblioteczkę, tzw.pokój żeglarski, lustra, zegary.

Źródło: “Mój dom 1930” - Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego 

reprodukcje zdjęć - w/w wydawnictwo.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.