Kategoria artykułu: Wiadomości
4 lata temu

Historia na Żuławach. Dom modlitwy i cmentarz nad rzeką

Udostępnij:
Polub ndg24:

Gmina mennonicka w Żelichowie/ Cyganku dawnej wsi Tiegenhagen była jedną z największych na Żuławach. Początki osadnictwa przedstawicieli tego wyznania we wsi sięgają lat 70 - tych XVI stulecia. 

W 1820 roku na 549 mieszkańców aż 256 było mennonitami. Mennonici z Tiegenhagen jako pierwsi w Europie zaczęli stosować dobrowolne ubezpieczenie przeciwpożarowe (1623 r.). Początkowo nie posiadali własnej świątyni, podobnie jak  cmentarza. Pochówki odbywały się na specjalnie wydzielonych parcelach cmentarza katolickiego parafii w Cyganku. Cześć nagrobków mennonickich  z tego okresu znajduje się obecnie na Lapidarium Cmentarza 11 Wsi. W 1768 r. mennonici z Cyganka otrzymali zgodę na budowę własnej drewnianej świątyni. Budowla stanęła nad  Tugą w kierunku na Nowy Dwór Gdański. Obok domu modlitwy usytuowano cmentarz. W 1892 r. w miejscu świątyni stanął neogotycki dom modlitwy, który podobnie jak cmentarz po drugiej wojnie ulegał powolnej dewastacji.

Klub Nowodworski w latach 90 - tych za zgodą władz lokalnych i Pomorskiego Konserwatora Zabytków cześć nagrobków  przeniósł do Muzeum Żuławskiego, a później na Cmentarz 11 wsi, aby uchronić je przed dewastacją.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.