Kategoria artykułu: Wiadomości
1 rok temu

Historia na Żuławach. Kościół w Stegnie - organy z Dolnego Śląska i żaglowiec jako wotum

Udostępnij:
Polub ndg24:

Najcenniejszym zabytkiem Stegny, mocno związanym z historią miejscowości, jest kościół parafialny z końca XVII wieku. Budowa obecnego kościoła trwała w latach 1681 - 1683, gdy proboszczem był Martin Kruger. Architektem był znany i ceniony w Gdańsku Holender Peter Wilier - mistrz budownictwa miejskiego w Gdańsku oraz serwitor króla Jana Kazimierza.

Do 1945 roku świątynia pełniła rolę zboru ewangelickiego pod wezwaniem Zbawiciela. Po przejęciu go przez parafię katolicką kościół otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa i nosi to miano do dziś.

Po stronie wschodniej w prezbiterium znajduje się ołtarz główny, bogato zdobiony płaskorzeźbami, którego powstanie datuje na II poł. XVII wieku. Stojąc twarzą do ołtarza, po lewej stronie umieszczona została chrzcielnica datowana na 1666 rok. Misa chrzcielna została wyrzeźbiona w cynie i obudowana drewnem. Bogatą dekorację tworzą rzeźbione alabastrowe postacie dziecięcych herm oraz skrzydlate główki puttów.

Ścianie kościoła znajduje się ambona, z której w XVII wieku pastorzy wygłaszali kazania. Została ona wykonana w 1687 roku, przypuszczalnie przez gdańskiego rzeźbiarza Martina Glabitzkiego.

Naprzeciwko ołtarza w zachodniej części kościoła, umieszczony został prospekt organowy. Kronika kościoła w Stegnie wspomina pożar, który strawił poprzednią świątynię. Z katastrofy ocalała jedynie wieża z dzwonem, ołtarz i organy, które po rozbudowaniu zostały zamontowane w 1683 roku w nowym kościele. Prace nad ulepszeniem ich mechanizmu trwały i w następnych latach. Jeszcze w 1712 roku pracowano nad naprawą i rozbudowa sprzętu. Ostatecznie w 1914 roku, dzięki staraniom ówczesnego organisty Otto Conrada, umieszczono w kościele większy, 32 głosowy instrument wykonany przez firmę „Schlag i synowie” ze Świdnicy na Dolnym Śląsku.

Swoiście lokalny charakter nadaje wnętrzu kościoła podwieszony pod stropem model statku. Pierwszy pochodził z 1682 roku i został podarowany przez cieśli okrętowych – Georga Belgardta Schultza; obecnie znajdujący się w świątyni model żaglowca został wykonany w 1872 roku przez szypra Fryderyka Wilhelma Wellma jako wotum za ocalenie załogi.

Jednonawowe wnętrze kościoła zostało przekryte drewnianym stropem, do którego bezpośrednio przymocowane zostało płótno lniane pełniące funkcję podłoża malarskiego. Malowidła pokrywają cały strop o powierzchni 450 m2 oraz znaczną część ścian świątyni. Centralnym motywem dekoracji stropowej, ujętym w prostokątną ramę jest Zmartwychwstanie Chrystusa

Kościół w Stegnie pozostaje unikatowym zabytkiem, dokumentującym sztukę protestancką na Pomorzu Gdańskim. Jest on właściwie jedynym wiejskim kościołem luterańskim w okolicy Gdańska, który niemal w niezmienionej formie przetrwał do naszych czasów wraz z większą częścią oryginalnego wyposażenia wnętrz oraz dekoracją malarską.

foto - fotopolska.eu

Galeria:

Źródło: Agnieszka Wołowicz "Zwiedzamy kościół w Stegnie ".
Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.