Kategoria artykułu: Wiadomości
1 miesiąc temu

Historia na Żuławach. Unikat w skali kraju - wiatrak w Palczewie.

Udostępnij:
Polub ndg24:

Wiatrak przemiałowy typu "holender" w Palczewie został zbudowany w XIX wieku i jest to jedyny zachowany na Żuławach Wiślanych  wiatrak typu holenderskiego.

Wiatrak w Palczewie  to konstrukcja murowano-drewniana z ośmioboczną, wysoką, ceglaną podstawą i ośmioboczną, drewnianą wieżą. Dolna część budowli posadowiona jest na ceglanej podstawie, po obu stronach znajdowały się tu otwierane wrota oraz pomieszczenia magazynowe. Wieża jak i umieszczona na niej obracana czapa kryte są gontem. Drewniana czapa obracała się na żeliwnych rolkach umocowanych na żeliwnym pierścieniu na wieży. Zdolność obrotu czapy dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.

Zwężająca się ku górze wieża budowli składa się z pięciu kondygnacji i poddasza. Pomiędzy murowanymi a drewnianymi ścianami galeryjka ułatwiająca kiedyś młynarzowi pracę przy skrzydłach.

Konstrukcja skrzydeł wiatraka

Jedna para skrzydeł pracowała w systemie żaglowo–płachtowym, a druga w systemie żaluzjowym, w którym młynarz mógł dokonywać regulacji wypełnienia skrzydła z wnętrza budynku. Na dachu wiatraka zamontowana była turbinka wiatrowa, która za pomocą drewnianych przekładni zębatych samoczynnie regulowała ustawienie czapy i dużych skrzydeł w stosunku do zmian kierunku wiatru. Wiatrak był użytkowany do 1958 r.

Wiatrak w Palczewie jest konstrukcją unikalną na terenie Polski i jednym z dwóch ostatnich zbożowych młynów wietrznych na Żuławach.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.