Kategoria artykułu: Wiadomości
3 lata temu

Kobiety - ikony na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego. Kultura w przestrzeni publicznej

Udostępnij:
Polub ndg24:

 Wystawa podyplomowa nowodworzanki, absolwentki Liceum Plastycznego w Gronowie Elbląskim.

"Kobiety ikony”  to cykl promujący kobiece zasługi i ich siłę, gdyż często są one niedoceniane. Projekt ma na celu wzbudzić refleksje odnośnie pojęcia kobiecości. Co więcej, cykl ma za zadanie stawiać odbiorcy pytania odnośnie znaczenia słowa „ikona”. Czy to jedynie coś, co wzbudza zachwyt pod kątem estetyki? Czy na miano ikony zasługuje jedynie to, co piękne i nieosiągalne dla przeciętnych ludzi?

Projekt „Kobiety ikony” przeczy powszechnej teorii hasła „ikona”. Pokazuje, że jest to coś więcej i tak naprawdę każda kobieta może nią być. Kobiecość to bardzo szerokie pojęcie, przez każdego postrzegane inaczej, jednak cykl, dzięki swojemu feministyczno-dydaktycznym charakterze ma na celu uświadamiać, iż nie trzeba być obiektem westchnień milionów pod względem wizualnym, by móc nazwać się ikoną.

Ikona to kobieta, która jest wzorem i promotorem pewnych postaw. Kobiece ikony funkcjonują tak naprawdę w każdej dziedzinie życia, zarówno modelingu i kina, gdzie pracuje się wizerunkiem, ale i literaturze, polityce, czy nawet nauce. Kobiety ikony to kobiety twardo stąpające po Ziemi, które by osiągnąć sukces, pokonały długą i wyboistą drogę. Ikony to kobiety stanowiące autorytet, znające swoją wartość, bądź ogólnie mówiąc, świadome swojej kobiecości i własnych zalet. Projekt „Kobiety ikony” powstał na cześć kobiecości- świadomej kobiecości.

Wystawę prezentujemy tydzień po 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki.

Wystawa uliczna jest elementem  kampanii Żuławskiego Ośrodka Kultury  na rzecz kultury - "Kultura. Znajdziemy wyjście". W ramach kampanii ŻOK planuje kolejne akcje w przestrzeni publicznej, o czym będziemy informować.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.