Kategoria artykułu: Styl Życia
5 miesięcy temu

„Miała baba koguta…” z ananasa i papugę z rzodkwi – kulinarne fantazje w Lubieszewie

Udostępnij:
Polub ndg24:

Co robić w zimowy dzień, żeby był kreatywny? Nic trudnego - wystarczy przyjść do świetlicy w Lubieszewie, a tam…. Tam działy się dziś bardzo ciekawe i twórcze warsztaty zdobienia potraw i warsztaty artystyczne masek karnawałowych.

O godzinie 10.00 na sali już mnóstwo pań i dwóch panów. Na stołach kolorowo i wcale nie zimowo. Czerwone papryki, pomidorki koktajlowe i truskawki sąsiadują z marchewką, porem i ananasem. Sałata wdzięczy się do melona i arbuza. Jeż z gruszki właśnie powrzucał na igiełki ciemny winogron i rozsiadł się na tacy.

Rozpoczynają się warsztaty zdobienia potraw. Swoją wiedzę przekazują Gosia i Jola z Lasowic. Cześć dekoracji jest już przygotowana, aby można było przyjrzeć się jak można wykorzystać warzywa i owoce, aby pięknie prezentowały się na stole.

Panie „ na gorąco” zaprezentowały przepiękne dekoracje m.in. koguta z ananasa, owocowy koszyk z arbuza i papugę z białej rzodkwi. Pokazały jak wygląda każdy etap przygotowań, jak wycina się poszczególne elementy i mocuje.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, że najlepsze do dekoracji rośliny i warzywa rosną ...w ogrodzie i na łące. Do strojenia wykorzystują, zwłaszcza w okresie letnim m.in. liście winogron, kwiaty wiśni i jabłoni, bluszcze jadalne.

Lawenda stanowi nieodłączny element dekoracji, jak również bratki, stokrotki, nagietki, nasturcja, gałązki jałowca, liście dębu, wrzosy.

„Natura daje nam wszystko, co jest potrzebne, aby nasz talerz był smaczny, zdrowy i kolorowy. W przydomowych ogródkach wiejskie gospodynie mają wszystko co jest niezbędne, aby wykonać takie dekoracje. A jeśli czegoś nam brakuje to wystarczy znaleźć to w sadzie lub na łące” – udzielają wskazówek Jola i Gosia.

Warsztaty są tak ciekawe i inspirujące, że panie robią mnóstwo zdjęć, nagrywają filmy, dopytują o techniki wykonania i utrwalania dekoracji. Wiadomo, że taka wiedza znajdzie swoje zastosowanie, aby przy najbliższej uroczystości zaskoczyć gości pięknie ozdobionymi potrawami.

„ Zaprosiliśmy do nas nasze koleżanki z KGW Orłowo, z KGW Stawiec oraz ze Starocina. Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyły. Nasze koła pomagają sobie w organizacji różnych wydarzeń i na te dziewczyny zawsze można liczyć. A każda nowa wiedza i umiejętność procentuje przy wspólnym działaniu” – informuje sołtys Danuta Hojarska.

Przy kolejnym stoliku panie wśród kolorowych bibuł, brokatowych kartek, przypinek, piórek i ozdób robią kolorowe maski karnawałowe. Jest przy tym mnóstwo żartów i opowieści.

Do Lubieszewa zajrzała również ekipa TVP3 Gdańsk, która realizowała program o aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. Ekipa nagrywała jak przygotowuje się najsłynniejsze placki babci Marysi. O miękkich, ciepłych placuszkach opowiadali :Ela, Irenka i Ryszard. O owocowo – warzywnych dekoracjach i o tym jak piękne dekoracje wpływają na apetyt opowiedziały Jola i Gosia.

Siedzimy sobie po wszystkim przy aromatycznej kawie i ciepłych plackach babci Marysi podanymi z marmoladą. Rozmawiamy z  Witkiem,szefem świetnego zespołu Witek Band o pewnym pomyśle, który być może pani sołtys zrealizuje w przyszłości. Były to strzał w przysłowiową „ dziesiątkę”.

Pani sołtys już myślami wybiega w przyszłość, rozmowy przy stole skierowane są na kolejne wydarzenia. KGW Lubieszewo już planuje Dzień Kobiet. Na razie nie zdradzimy co będzie i jak będzie, ale wiadomo, że fajnie będzie.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.