Kategoria artykułu: Wiadomości
5 miesięcy temu

Most w Tujsku przechodzi renowację. Zakończenie prac pod koniec lipca 2020 roku

Udostępnij:
Polub ndg24:

Od połowy lutego zamknięty jest zabytkowy most w Tujsku. Zakończenie prac przewidziano na koniec lipca 2020 roku. Po remoncie most ponownie będzie otwierany i przywrócona, zostanie jego nośność do 30 ton.

Most między Tujskiem a Stobcem został zbudowany w 1935 roku. Pod koniec II wojny wycofujące się wojska niemieckie wysadziły go. Odbudowany w czasach PRL przez lata nie był konserwowany i utrzymywany w dobrej kondycji technicznej.

Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, pozyskało na jego renowację środki, w ramach programu Pętla Żuławska II dotowanego przez Urząd Marszałkowski. Modernizacja mostu to przede wszystkim możliwość otwierania zwodzonego przęsła, dzięki temu zabiegowi swobodnie będą mogły przepływać tędy żaglówki. W ramach rewitalizacji zaplanowano budowę pływających pomostów oraz zagospodarowanie terenów zielonych wokół rzeki.

Remont mostu w Tujsku wpisuje się w projekt „Poprawa dostępności Nowego Dworu Gdańskiego drogą wodną”. Projekt zakłada, że do 2022 roku wszystkie mosty na odcinku od ujścia do rzeki Szkarpawa, do Nowego Dworu Gdańskiego, będą czynne i nie będzie już przeszkód, aby Tuga stała się dostępna dla wodniaków na kajakach, żaglówkach i łodziach motorowych.

Koszt modernizacji mostu  - to nieco ponad 2 mln złotych.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.