Kategoria artykułu: Wiadomości
5 miesięcy temu

Na Pomorzu będą trzy nowe laboratoria diagnostyczne wykrywające koronawirusa

Udostępnij:
Polub ndg24:

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 20 marca podjął decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku.

Nowe labratoria będą wspomagać w wykrywaniu wirusa z Wuhan działające od 3 marca Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku oraz funkcjonujące  w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Laboratoria w szpitalach

Trzy laboratoria mają powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o. oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu  Gdynia SA). Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu. – Według wstępnych szacunków przewidujemy, że uruchomienie laboratoriów powinno kosztować  ok. 1,5 mln zł.

Samorząd kupi testy

Do działania laboratoriów potrzebna jest zgoda ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Dlatego też marszałek Struk zobowiązał szpitale, aby zdobyły takie pozwolenia. Jednocześnie Mieczysław Struk zaapelował do ministra Szumowskiego o pilne ich wydanie. Niezależnie od zakupu sprzętu marszałek Struk zdecydował też, że wesprze rząd w działaniach dotyczących wykrywania koronawirusa, kupując ze środków pomorskiego samorządu testy wykrywające Sars-CoV-19.

Źródło: pomorskie.eu
Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.