Kategoria artykułu: Styl Życia
1 rok temu

Nie truj siebie i sąsiada.

Udostępnij:
Polub ndg24:
Sezon grzewczy już się rozpoczął. W wielu domach wciąż są tradycyjne piece, których paleniska traktowane są jak kubeł na odpadki.

Wiele osób „oszczędza” na opale, dorzucają do pieca wszystko, co się da. Lądują w nich stare  stare meble i ubrania, wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych. Nie ma nic gorszego! Podczas spalania śmieci, do powietrza dostają się setki różnorodnych toksycznych związków (dioksyny, furany). Szkodliwe substancje przedostają się do ludzkiego organizmu głównie przez drogi oddechowe. Drażnią śluzówki nosa, jamą ustną, krtań, oskrzela i płuca.
Przy spaleniu 1 kg plastikowych butelek, gąbek lub wykładzin do środowiska ulatuje 30-50 litrów cyjanowodoru, jednej z najsilniej działających trucizn. Z polichlorku winylu (PCW, PCV, PVC), z którego wytwarzane są folie, butelki, rury itp., wydziela się   żrący  i trujący chlorowodór..

Wiele urzędów miast czy gmin oferuje mieszkańcom dopłaty, jeśli tylko zdecydują się na zmianę źródła ciepła na bardziej przyjazne dla środowiska. To może być np. ogrzewanie gazowe lub na ekologiczny opał lub podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.