Kategoria artykułu: Wydarzenia
1 rok temu

"Pochwalony bądź, o Panie mój, przez wszystkie swoje stworzenia" - Orszak Trzech Króli na ulicach miasta.

Udostępnij:
Polub ndg24:

W piątek 6 stycznia 2017 r. po raz trzeci ulicami Nowego Dworu Gdańskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. O godzinie 12.00  Orszak wyruszył  sprzed kościoła p.w Przemienienia Pańskiego. Na jego czele stanęli Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty : Kacper - Europę( kolor czerwony), Melchior - Azję (kolor zielony), Baltazar - Afrykę (kolor niebieski).

W tym roku Orszak wędrował pod hasłem " POKÓJ I DOBRO".

Scenariusz wędrówki opowiadał o stworzeniu świata, o przyrodzie i jej ochronie. Poszczególne sceny oparte zostały na przesłaniu wynikającym z encykliki Papieża Franciszka " Laudato si" - W trosce o wspólny dom. Papież przypomina w niej o szacunku dla świata i  do przyrody oraz o roli człowieka, który piękno świata ma zachować dla przyszłych pokoleń.

Scena 1 - Stworzenie Świata.

" Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz Boży, mężczyznę z prochu ziemi i kobietę stworzył."

Bóg stworzył świat w ciągu sześciu dni.Z jego woli powstają niebo i ziemia,która zapełnia się roślinami i zwierzętami.Bóg oddziela lądy i wody, tworzy księzyć, gwiazdy i słońce. Do życia powołuje Adama i Ewę.

Mędrcy zauważają piękno świata, porządek w przyrodzie i wartość nauki. Zaintrygowani tym co wyczytali w gwiazdach ruszają w dalszą drogę w poszukiwaniu Stwórcy.

Scena 2 - Życie w raju i grzech pierwszych rodziców.

" A czymże się przejmować, toż to zwykle drzewo, zerwij, zerwij ten owoc i skosztuj go Ewo."

Zycie pierwszych rodziców jest radością. Uprawiaja ogród, doglądają zwierząt.W raju panuje harmonia, pokój i dobro.Kiedy Ewa łamie zakaz Boży i spożywa zakazany  owoc  z drzewa poznania dobra i zła, Bóg nakazuje obojgu opuścić raj. Nakazuje im również oczekiwać przyjścia Zbawiciela na świat, który przywróci grzesznemu człowiekowi utracony raj.

Scena 3 - Brama Anielska i pasterze trzód.

" Pasterze ! Trzeba ruszyć za światłem ku Betlejem, Dzieciątko nam przyniesie pokój i nadzieję."

Ludzkość wędruje po świecie nie wiedząc, gdzie znaleść Zbawiciela.Pierwszymi, którzy zwiastują ludziom  dobrą nowinę, są Aniołowie. Orszak przechodzi przez Bramę Anielską, która jest znakiem radości i pokoju, jaki ma zapanować na ziemi. Aniołowie towarzyszą ludziom wędrującym do Chrystusa.

Scena 4 - Narodzenie Chrystusa, nadejście Mędrców.

" Dziecie się narodziło, Syn został nam dany, zerwane mroków pęta i grzech kajdany."

W stajence przychodzi na świat Zbawiciel.Pokłony Dzieciątku Małemu oddają pastuszkowie, Mędrcy i ich orszaki.Wśród wielu darów i obietnic jest i ta związana z troską o przyrodę i ziemię.

"Azja pokłon Ci składa i pragnie obiecać, szacunek dla stworzenia wśród narodów wzniecać.

Ostatnim akcentem nowodworskiego święta Trzech Króli był koncert kolęd chóru Sursum Corda.

W haśle Pokój i Dobro zawiera się  dewiza dzisiejszego  Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas  i środki.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.