Kategoria artykułu: Wiadomości
2 miesiące temu

Podpisano umowę. Ruszy budowa wrót przeciwsztormowych na Tudze.

Udostępnij:
Polub ndg24:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na budowę wrót przeciwsztormowych u ujścia rzeki Tugi do Szkarpawy. Mają one ochronić Nowy Dwór Gdański i okolice przed powodzią.

W imieniu Wód Polskich umowę podpisała Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wykonawcą prac będzie przedsiębiorstwo B&W Usługi Ogólnobudowlane z Pruszcza Gdańskiego.

Wartość umowy wynosi 33 mln zł. Termin ukończenia budowy zaplanowany jest na koniec maja 2022 roku.

Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi przed powodzią, pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego.

Wrota przeciwpowodziowe będą budowlą trójprzęsłową, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m. W normalnych warunkach wrota sztormowe będą stale otwarte, a cały przepływ wód rzeki Tugi zostanie przeprowadzany przez budowlę. Mechanizmy wrót będą umożliwiały sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym.

W momencie zamknięcia wrót sztormowych, a tym samym zamknięcia ujściowego odcinka rzeki Tugi do Szkarpawy, przewiduje się możliwość odprowadzenia nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi do kanału Pryżnik przez Budowlę Przerzutową i dalej poprzez koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. W tym celu, na lewym brzegu rzeki Tugi zaprojektowano Budowlę Przerzutową (przelew boczny).

Zakres inwestycji obejmuje, oprócz budowy wrót przeciwsztormowych, budowę przelewu bocznego (budowli przerzutowej) do kanału Pryżnik oraz przebudowę kanału Pryżnik na odcinku ok. 2500 m; dla potrzeb przepuszczenia nadmiaru wód z rzeki Tugi w sytuacji zamknięcia wrót .

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.