Kategoria artykułu: Wydarzenia
11 miesięcy temu

Spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim

Udostępnij:
Polub ndg24:

       W dniach 28.03.2017 - 03.04.2017 miało miejsce kolejne spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim z młodzieżą z Integrierte Gesamtschule Franzsches Feld.

Tym razem nasz kraj odwiedziła 22 -osobowa grupa młodzieży z Brunszwiku wraz z dwoma opiekunami. Program tegorocznej wymiany był jak zawsze, bardzo bogaty . Najważniejszą część stanowiły 3 dni spędzone wspólnie na terenie Muzeum Stutthof w miejscu pamięci. W tym czasie młodzież miała dużo czasu na refleksje. W pierwszym dniu pobytu w Sztutowie pani przewodnik oprowadzała młodzież po terenie byłego obozu, opowiadając w języku angielskim o genezie obozu, ewakuacji, siłach oporu i panujących tam warunkach. Młodzież pracowała z przygotowanymi wcześniej zestawami materiałów ( ilustracjami, reprodukcjami dokumentów), dowiedziała się, jaką rolę odgrywał zwykły człowiek na kartach historii, poznała bliżej historię obozu koncentracyjnego, warunki życia więźniów. Wsparcie językowe młodzież otrzymała od opiekunów i studentów lingwistyki z Państwowej Wyższej Szkoły w Elblągu. Uczestnicy wymiany samodzielnie wykonali fotografie byłego obozu oraz składali symboliczne kwiaty w miejscach, które utkwiły najbardziej w ich pamięci. Po zakończeniu tematycznej części wymiany nadszedł czas na podsumowanie części oficjalnej. Uczestnicy udali się do PWSZ w Elblągu , by zaprezentować efekty swojej pracy w języku niemieckim na wydziale lingwistyki. Tego dnia zwiedzili również Starówkę w Elblągu. W sobotę czas wolny spędzili na terenie Nowego Dworu Gdańskiego. W szkole odbyły się zabawy integracyjne i warsztaty manualne - Młodzież niemiecka chętnie zwiedziła Nowy Dwór Gdański.

Wyjątkowym miejscem dla uczestników wymiany było spotkanie na Westerplatte pod hasłem „Nigdy więcej wojny”, Muzeum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej . Pobyt gości połączony był z wizytą w kręgielni, gdzie młodzież polska miała możliwość praktycznego zastosowania języka niemieckiego i integracji z rówieśnikami z Niemiec. Idealnym miejscem do integracji okazała się wizyta w JumpCity w Gdańsku.

Jednak, wszystko, co dobre i miłe, niestety szybko się kończy i już w poniedziałek nadszedł dzień pożegnań i odjazdów. Zarówno opiekunowie jak i uczestnicy projektu zgodnie stwierdzili, że wiele lat wspólnych spotkań to za mało. Wszyscy nadal mają mnóstwo pomysłów, energii i chęci na kolejne wizyty. Projekt nie doszedłby do skutku, gdyby nie udało się pozyskać środków finansowych.

Zatem słowa uznania i podziękowania kierujemy do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, również tym wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego przedsięwzięcia.

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.