Kategoria artykułu: Kultura i rozrywka
2 lata temu

Spotkanie w Żuławskiej Kafejce Internetowej - rozmowy online o magii wśród mieszczan

Udostępnij:
Polub ndg24:

27 września o godz. 18:00 zapraszamy na kanał Facebook Żuławskiego Parku Historycznego na pierwsze, po przerwie wakacyjnej, spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Tym razem Łukasz Kępski spotka się z dr Julią Możdżeń z Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem przewodnim rozmowy będzie magia na przełomie średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej. A dokładnie rzecz ujmując, jej rola w środowiskach miejskich.

W trakcie rozmowy nie zabraknie pytań o rolę magii w życiu mieszczan, czym było tzw. myślenie magiczne oraz kto był jego głównym propagatorem. Nie zabraknie również odwołań do wątków związanych z regionem.

Dr Julia Możdżeń - absolwentka etnologii i historii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka wielu programów miedzynarodowych m.in. DAAD (na Freie Universität Berlin), Herder-Institut w Marburgu, Preussischer Kulturbesitz zu Berlin, Kancelarii Bawarskiej w Würzburgu. Jej zainteresowania badawcze koncentrująsię przede wszystkim na życiu codziennym mieszczaństwa na przełomie średniowieczna i epoki wczesnonowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji człowieka ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Autorka licznych publikacji m.in. wydanych w 2017 i 2010 książek: "Przedstawianie świata przez kronikarzy gdańskich na przełomie XV i XVI wieku", "Zjawiska demoniczne w późnośredniowiecznych Prusach. W świetle kroniki Szymona Grunau.

Link do wydarzenia

www.facebook.com/events/848461995845841

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.