Kategoria artykułu: Wiadomości
4 lata temu

Strażacy i leśnicy apelują - nie wypalajcie traw

Udostępnij:
Polub ndg24:

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

W roku 2019 najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu
i kwietniu. W roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce,  aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów).
Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na  40 974 800 złotych.
Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut.
Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy ,zużyli 183 413 171 litrów wody ,co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.
W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych.
W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.
Kampanię skierowana jest  do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.
Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Trzeba pamiętać, że pożary nieużytków to nie tylko ogromne straty dla przyrody, często giną w nich także ludzie. Tylko
w ubiegłym roku było AŻ 10 ofiar śmiertelnych oraz 140 osób RANNYCH!

Udostępnij:
Polub ndg24:
captcha

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię.